Od 2.1.2023 jsem byla evidována na Úřadu práce, kde mi byla uznána podpora v nezaměstnanosti (dle průměrného výdělku za poslední dva roky). Dne 1.2.2023 jsem nastoupila do zaměstnání a tuto skutečnost oznámila na Úřadu práce. Nicméně nyní jsem se z důvodu nevyhovujících podmínek rozhodla pracovní poměr ukončit k zítřejšímu dni tj. 7.2.2023.

Mám se nyní znovu registrovat na úřad práce do 3 dnů od ukončení? Je potřeba dokládat na úřad práce zápočtový list pro tyto odpracované 4 dny? Bude mi v tomto případě hrazeno zdravotní a sociální pojištění za měsíc únor a pokud ano, tak zaměstnavatelem nebo ÚP? Je potřeba dokládat potvrzení o průměrném výdělku, když jsem pracovala jenom 4 dny a průměrný výdělek tedy nemám k dispozici - bude pracovat ÚP s tímto údajem nebo bude pokračovat ve vyplácení podpory, kterou uznal v lednu a nemám ji plně vyčerpanou? Moc děkuji za odpověď. Alexandra.

ODPOVĚĎ:
Jestliže Vaše zaměstnání skončí v úterý 7.2.2023, zaevidujte se na úřadě práce nejpozději do tří pracovních dní. Pokud se zaevidujete nejpozději v pátek 10.2.2023, úřad práce Vás zařadí do evidence od středy 8.2.2023. Za dobu zaměstnání za Vás odvede část pojistného zaměstnavatel, po zbytek měsíce za Vás bude zdravotní pojištění platit stát.
K evidenci na úřadě práce budete potřebovat kopii písemného zrušení pracovního poměru ve zkušební době a od zaměstnavatele si vyžádejte potvrzení pro účely evidence na úřadě práce. Z něj úřad práce zjistí, jakým způsobem a z jakého důvodu bylo zaměstnání ukončeno, což může mít vliv na výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud totiž zaměstnání ukončíte ve zkušební době bez tzv. vážného důvodu, bude výši Vaší podpory činit od počátku podpůrčí doby jen 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Vážné důvody jsou vymezeny v § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti - patří mezi ně například péče o dítě do čtyř let věku nebo docházka dítěte do předškolního zařízení či povinná školní docházka dítěte. Vzhledem k tomu, že jste při poslední evidenci nevyčerpala celou podpůrčí dobu a nyní odpracujete méně než tři měsíce, budete mít nárok pouze na dočerpání předchozí nevyčerpané podpůrčí doby.