Jsme majitelé zděděného bytu po rodičích, ve kterém nyní bydlí dcera s vnučkou. Platí si sama fond oprav i všechny služby. Nyní vzhledem k její invaliditě a snížené pracovní schopnosti má malý příjem a chtěla by si zažádat o příspěvek na bydlení. K tomu ovšem potřebuje nájemní smlouvu (byt na ni bohužel nemůžeme převést).

Jak, prosím, formulovat nájem a platby v takové smlouvě, když po ní nic nechceme, vše si platí sama a tudíž také nechceme platit daň z pronájmu. Při zvolení nájmu za 1 Kč prý hrozí doúčtování daně z ceny pronájmu v místě obvyklé finančním úřadem.

ODPOVĚĎ:
Pokud dcera nehradí nic za bydlení, pak ani příspěvek na bydlení není reálně přiznatelný. Ten je konstruován jako příspěvek na náklady spojené s bydlením, což je tedy příspěvek na nájem a služby. Pokud budete nájemné ve smlouvě žádat jednu korunu, tak by se skutečně jednalo o následné doměření daně, pokud dáte nájem v dané lokalitě obvyklý, budete ho muset danit. Byt lze užívat i na základě smlouvy o výpůjčce, kterou lze uzavřít zdarma, ale pochybuju, že při nulovém nájmu dcera na příspěvek dosáhne.