Přítelkyni našeho syna bylo v únoru 2022 18 let. Do té doby byla v pěstounské péči. Až do května 2022 je studentka. Její pěstouni jí ale vystěhovali věci z domu a nechtějí ji nadále nechat u sebe bydlet, i když tam má trvalé bydliště. Zajímá mne to hlavně proto, že momentálně se nastěhovala k nám, protože ji pochopitelně nechceme nechat na ulici. Jaké jsou možnosti pro takové lidi, kteří ještě studují, jsou bez příjmu a evidentně i bez opory ve své rodině. Děkuji Alfréd.

ODPOVĚĎ:
Pěstounská péče ze zákona končí tehdy, kdy dítě dosáhne zletilosti. Od chvíle, kdy přítelkyně Vašeho syna dosáhla zletilosti, pěstouni nemají povinnost o ni dál pečovat ani ji nechat u sebe bydlet. Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj, který synově přítelkyni nezakládá právo nadále bydlet společně se svými pěstouny.
Pokud by přítelkyně Vašeho syna i po dosažení zletilosti dál žila se svými pěstouny, měla by nárok na tzv. příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši 7.260 Kč měsíčně. Do konce roku 2021 existoval i jednorázový příspěvek při ukončení pěstounské péče ve výši 25.000 Kč, který byl určen právě pro osoby, které po dosažení zletilosti přestaly žít společně se svým pěstounem. O tento příspěvek bylo možné žádat až rok zpětně. Aby o něj synova přítelkyně mohla požádat, musela by ale splnit podmínky nároku (dosáhnout zletilosti a přestat žít s pěstouny) před 1.1.2022, což se v tomto případě nestalo.
Vzhledem k tomu, že je synova přítelkyně stále nezaopatřeným dítětem, může si na úřadě práce v místě bydliště požádat o přídavek na dítě ve výši 880 Kč měsíčně. Dokud žije ve společné domácnosti s Vaší rodinou, na jiné dávky (příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze) bohužel nebude mít nárok, protože by při žádosti o tyto dávky musela dokládat i Vaše příjmy. Pokud má informace o svých biologických rodičích, může je požádat o výživné, případně se se žádostí o výživné obrátit na soud, protože biologičtí rodiče - na rozdíl od pěstounů - mají vůči ní vyživovací povinnost až do doby, dokud nebude schopná živit se sama.