Mám na Vás prosím dotaz k zaměstnání OSVČ jako vedlejší činnost. V hlavním pracovním poměru jsem nyní v dočasné pracovní neschopnosti (dále PN nebo DPN) a na vedlejší živnost zaměstnávám na DPP 1 zaměstnance. Můžu mít dále příjmy z vedlejší živnosti přes mého zaměstnance, který vede kurzy? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Nemocenské dávky (od státu) nebo náhrada mzdy (od zaměstnavatele) nahrazují příjem ze zaměstnání či podnikání. Během pracovní neschopnosti proto nemocný nesmí vykonávat práci, z níž tyto dávky dostává. V jiné práci - z níž nenárokuje náhradu mzdy nebo nemocenskou - mu to ale nebrání.
Vykonávána tedy nesmí být pouze pojištěná činnost, ze které plynou dávky nemocenského.