Je mi 59 let. Po 37 odpracovaných letech, jsem šla do předčasného důchodu. Dotaz: mohu si najít brigádu, práci na zkrácený úvazek, nebo na dohodu? Potřebuji si přilepšit finančně k důchodu, který mi doufám tímto nebude krácen nebo odebrán (odňat). Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Eva.

ODPOVĚĎ:
Přivýdělek při předčasném důchodu je možný za určitých podmínek. Aby vám totiž nárok na předčasný důchod nezanikl, nesmí na základě těchto příjmů vzniknout povinnost účasti na sociálním pojištění.
Jestliže chcete podnikat, můžete, ale jen v případě, že vaše roční příjmy nepřesáhnou 78 476 Kč. Můžete se také nechat zaměstnat, ale příjem nesmí být vyšší než 3.000 Kč měsíčně. A pokud byste vykonávala činnost na základě dohody o provedení práce, pak příjem v měsíci nesmí přesáhnout částku 10.000 Kč.