Jmenuji se JZ, je mi 37 let. Mám 3 děti (11, 5 a 2 roky) momentálně jsem s nejmladším na rodičovské dovolené, tedy RD. Jsem OSVČ - jako vedlejší činnost. Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 jsem řádně podala. Za rok 2018 jsem si vydělala 83.620 Kč. Mám s tímto příjmem mám nárok na "přídavky na děti " nevím totiž kolik si můžu vydělat, abych na ně dosáhla, to mi na úřadě prý sdělit nemohou.

Ale já podvádět nechci, v daňovém přiznání mám jasně uvedeno kolik jsem si vydělala, to nezměním. Manžel je také OSVČ- jako hlavní činnost, příjem za rok 2018 mel cca 450.000 Kč daní paušálně 80%. Děkuji, Zdenka

ODPOVĚĎ:
Na přídavky na děti mají nárok rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 2,7násobek životního minima domácnosti. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 11 590 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavky na děti je tedy příjem ve výši 31 293 Kč měsíčně. Pokud součet Vašeho příjmu a příjmu Vašeho manžela nepřesáhne tuto částku, nárok na přídavky na děti Vám vznikne.

Při žádosti od července 2019 budete dokládat daňová přiznání za rok 2018. Za každý měsíc se započte jedna dvanáctina ročních příjmů. Při podnikání v rámci hlavní činnosti (týká se Vašeho manžela) se vždy započítává nejméně 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, i když skutečný výdělek byl nižší.

U vedlejší činnosti se příjem započítává ve skutečné výši. Na základě informací uvedených ve Vašem dotazu se domnívám, že Vám nárok na přídavky na děti spíše nevznikne.