V roce 1986 jsem od svých rodičů dostala družstevní byt 3+1. V roce 1987 jsem se vdala, koncem devadesátých letech jsme byt koupili do osobního vlastnictví. Smlouva o koupi je napsána na mé jméno, i na katastru jsem zapsaná jako vlastník. Je byt můj nebo spadá do SJM? Děkuji za odpověď. Olga.

ODPOVĚĎ:

Pokud jste koupili v době manželství, je dům součástí SJM, nicméně jelikož jste byt ještě jako družstevní dostala od rodičů, uplatní se zde princip zásluhovosti, tedy v případě vypořádání SJM se od aktuální hodnoty bytu ve Váš prospěch odečte hodnota bytu bytu v době, kdy byl kupován a zbytek by pak měl být dělen mezi manžele rovným dílem.