Zaměstnanec nastoupil na pracovní poměr PP na dobu určitou od 03.06.2013 do 31.12.2013. Smlouva byla dodatkem prodloužena opět na dobu určitou od 01.01.2014 do 31.12.2014 a dalším dodatkem od 01.01.2015 na dobu neurčitou. 31.10.2018 byl tento PP ukončen dohodou.   Od 07.10.2019 zaměstnanec opět nastoupil na PP na dobu určitou do 06.10.2022.

Může i nadále ještě pokračovat doba určitá 2x 3 roky, nebo už musí být doba neurčitá? Od ukončení minulého PP neuplynuly 3 roky (tam byla doba určitá vyčerpána 2x), ale zase pak už byla doba neurčitá a já teď nevím, jestli ta pauza 3 roky, aby se zase mohla uplatnit doba určitá 3x3, počítá od ukončení předchozího PP (od 31.10.2018) - v tomto případě už by musela být od 07.10.2022 doba neurčitá nebo od té doby, kdy byla smlouva změněna dodatkem na dobu neurčitou (01.01.2015) - a tudíž bych mohla uplatnit dobu určitou 2x 3 roky. Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Ustanovení § 39 odst. 2 zákoníku práce říká, že jestliže od skončení předchozího pracovního poměru NA DOBU URČITOU uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.
Doba 3 let se tedy bude počítat od ukončení druhého pracovního poměru na dobu určitou, od nabytí účinnosti druhého dodatku, který pracovní poměr změnil na dobu neurčitou.
Od roku 2018 bylo možné opět uzavřít pracovní poměry na dobu určitou 3x3. První z nich již proběhl a může být opakován ještě dvakrát.