Počet stránek ve webu: 40.205

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Potřebovala bych radu: mám nemocnou maminku. Diagnóza zápal plic a zánět pohrudnice. Žádala jsem zaměstnavatele o zkrácení pr. úvazku, abych mohla jezdit za maminkou denně. Bydlí 30 km daleko. Bylo mi odpovězeno, ať skončím, že to nelze. Jak mám postupovat? Děkuji za radu.

ODPOVĚĎ:
Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce platí, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Pak je zaměstnavatel povinen takové provozní důvody písemně specifikovat, aby bylo možné ověřit jejich závažnost.
Pokud Vaše maminka nespadá ani do jedné z kategorií, nemusí zaměstnavatel Vaší žádosti vyhovět a vše záleží pouze na dohodě s ním.