1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Mám smlouvu na dobu určitou, která mi konci 31.12.2019, mám už od firmy vytisklé v pořadí druhé prodlužování od 1.1.2020. což by bylo v pořádku.   Akorát jsem v situaci, kdy vím, že mě firma od 1.1. potřebuje. Jde to udělat takto? Nové prodloužení nepodepíšu, přijdu s novým rokem normálně do práce (nadřízený mě nezastaví v práci) a tímto se má smlouva stane z doby určitě na dobu neurčitou automaticky?

ODPOVĚĎ:
Podle ustanovení § 65 odst. 2 zákoníku práce pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Citované ustanovení se vztahuje na situaci, kdy zaměstnanec pokračuje po uplynutí sjednané doby v práci, aniž by se o tom se zaměstnavatelem výslovně dohodl. Aby mohlo za této situace dojít ke změně pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou, musí být současně splněny dvě podmínky. První podmínkou je pokračování zaměstnance v konání prací i po uplynutí sjednané doby a druhou podmínkou je vědomí zaměstnavatele o této skutečnosti. S vědomím zaměstnavatele koná zaměstnanec práci vždy, jestliže zaměstnavatel (nadřízený vedoucí zaměstnanec) o pokračování v práci zaměstnancem ví (byl o něm informován), aniž by mu v tom zabránil. Jsou-li obě podmínky splněny, nastává fikce (nastává změna v obsahu pracovního poměru), že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.