Pracuji téměř dva roky na pracovní smlouvy na dobu určitou (2x 1/2 roku a 1x 1rok). Tyto smlouvy brzy vyprší. Zaměstnavatel se mnou chce podepsat novou smlouvu na dobu určitou a to po dobu dlouhodobé pracovní neschopnosti jedné kolegyně. Má na to právo? Co se stane, pokud smlouvu nepodepíšu a budu i po dvou letech dál u zaměstnavatele pracovat? A co kdybych podepsala novou smlouvu? Byla by tato platná, když by uplynula doba daná zákoníkem práce, která je možná k pracovního poměru na dobu určitou, tedy 2 roky? Magdaléna

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě je nejlepší postup takový, že podepíšete další pracovní smlouvu na dobu určitou, a před vypršením této smlouvy písemně oznámíte zaměstnavateli, že trváte, aby Vás dále zaměstnával. Tím se ze zákona tato smlouva změní na smlouvu na neurčito.