Jsem zaměstnaná ve státním sektoru jako učitelka na základní škole (studuji dálkově vysokou školu). Pracovní smlouvu jsem uzavřela v roce 2008 na rok, v roce 2009 mi byla prodloužena na dva roky - do roku 2011. Můžu zaměstnavateli příští rok oznámit, že trvám na tom, aby mě dále zaměstnával a smlouvu mi změnil na dobu neurčitou? A jak mám postupovat v případě, že bych během tohoto nebo příštího roku otěhotněla? Budu také moct (na nemocenské nebo na mateřské dovolené) požádat o změnu pracovní smlouvy na dobu neurčitou nebo mi prostě smlouva skončí? Miriam

ODPOVĚĎ:
Pokud bude Váš pracovní poměr na dobu určitou v roce 2011 trvat již 3 roky, jedná se o rozpor se zákoníkem práce, a Vy můžete po zaměstnavateli žádat, aby se pracovní poměr změnil na dobu neurčitou.
Vaše případné těhotenství neprodlouží pracovní poměr na dobu určitou, a pokud u zaměstnavatele pracovat již nebudete, nemůžete žádat prodloužení smlouvy na dobu neurčitou.
Uplynutím doby tak pracovní poměr skončí.