Ke konci 7/2023 dostanu výpověď dle §52 za nadbytečnost. Výpověď dvou měsíců začne běžet od 1.8.2023, po tuto dobu zůstanu doma na překážkách s průměrnou měsíční mzdou. Rád bych se zeptal:

1. 2023 jsem ještě nečerpal řádnou dovolenou - je zaměstnavatel povinen poměrnou část dovolené proplatit nebo mi ji může ještě nařídit.
2. Zaměstnavatel mi neproplatil za vyrovnávací období přesčasy - mám nárok na jejich zpětné proplacení? (týká se to za období 10-12/2021, 1-3/2022, 4-6/2022, 7-9/2022, 10-12/2022). Děkuji.

ODPOVĚĎ:
1. Řádnou dovolenou může zaměstnavatel nařídit i v průběhu výpovědní doby v situaci, kdy je zaměstnanec na překážkách na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí dodržet podmínku stanovenou § 217 odst. 1 zákoníku práce, podle něhož určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
2. Zaměstnavatel je povinen zaplatit zaměstnanci veškeré části mzdy/platu, na něž mu vznikl nárok, i když nebylo ukončeno vyrovnávací období, pokud dochází k ukončení pracovního poměru. Částky je možné požadovat až tři roky zpětně, teprve po třech letech dojde podle občanského zákoníku k promlčení.