Pracuji ve firmě od 3.9.2018. K 31.1.2022 byla provozovna, kde jsem pracovala zrušena a bylo mi nabídnuto jiné místo v jiné provozovně. Jenže je tam úplně jiná pracovní doba, která mně nevyhovuje skrz dojíždění, a víkendy. Žádná nová smlouva nebyla se mnou podepsána ani dodatek ke smlouvě. Nevím, jestli mně zůstává stejná mzda.

Pracovala jsem jako zástupce vedoucího, teď sedím u pokladny. Nevím jestli mám ukončit pracovní poměr a jestli mám nárok na odstupné?   Děkuji Mahulena.

ODPOVĚĎ:
Pokud v původní pracovní smlouvě bylo jako místo výkonu práce uvedeno sídlo konkrétní provozovny, došlo na straně zaměstnavatele k pochybení a Vy jste se mohla domáhat přidělování práce podle pracovní smlouvy. Pokud by to nebylo možné, pravděpodobně by Vám byla dána výpověď pro nadbytečnost a náleželo by Vám odstupné.
Pokud nebylo v pracovní smlouvě uvedeno místo práce takto konkrétně a ve smlouvě uvedený druh práce umožňuje i práci za pokladnou, je postup zaměstnavatele v souladu s právními předpisy.
Jestliže tedy druh práce ani místo výkonu práce uvedené ve smlouvě neodpovídá současnému stavu, můžete zkusit kontaktovat zaměstnavatele s tím, že Vaše práce neodpovídá pracovní smlouvě a Vy trváte na přidělování práce podle ní.
Může se však stát, že zaměstnavatel bude argumentovat tím, že jste již začala vykonávat novou práci na novém místě, čímž došlo k faktické změně pracovního poměru. Zaměstnavatel pochybil, když nebyl uzavřen dodatek ke smlouvě, nicméně na změně, k níž takto reálně došlo, to nic nemění.
Pokud dáte Vy sama výpověď, odstupné nenáleží.