Pracuji 2014-2019 v nejmenované firmě u Ostravy na vedoucí pozici tuto pozici vykonávám 2017-2019. U příjímacího pohovoru nebylo zapotřebí vzdělání stačil mi tedy pouze výuční lis. Po 2 letech z ničeho nic přišli se změnou, že každý vedoucí pracovník bude muset mít ukončené maturitní vzdělání.

Mám smlouvu na dobu neurčitou, vynikající výsledky a 100% docházku a přes to, že bych byl ochotný začít dálkově studovat, mně chtějí propustit s tím, že mi dali na dokončení maturitního vzdělání, které jsem ještě ani nezahájil pouze 12 měsíců. Jak se v tom případě mohu bránit?

ODPOVĚĎ:
Tuto situaci pro soukromou sféru žádný právní přepis neřeší. Jsou komentovány pouze situace, kdy dojde ke změně předpokladů pro výkon nějaké pozice právním předpisem.
Je proto nutné vyjít z obecných pravidel. Zaměstnavatel by měl změnu požadavků odůvodnit a v odůvodnění konkretizovat důvody změny. Zároveň by měl zaměstnancům dát dostatečný prostor pro doplnění vzdělání a splnění dalších požadavků.
Obrana je možná až následně po ukončení pracovního poměru žalobou na neplatnost výpovědi.