Chtěla bych dát výpověď z pracovního poměru z důvodu zdravotních potíží ze stresu v zaměstnání. Pokud bych nastoupila asi 15 dní před koncem dvouměsíční výpovědní lhůty na pracovní neschopnost a ta pokračovala i po ukončení pracovního poměru, z čeho by se vypočítávala výše nemocenské dávky? A mám nárok 1x v týdnu na 1/2 dne na hledání zaměstnání?   Děkuji, Eva

ODPOVĚĎ:
Pokud vznikne nárok na nemocenské, výpočet se nemění ani po skončení pracovního poměru. Základem stále bude denní vyměřovací základ.
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. , kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci se pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců.
Nárok na toto volno Vám vznikne v okamžiku, kdy začne běžet výpovědní doby.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Výpočet nemocenské - neschopenka před koncem výpovědní lhůty v práci