1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Ráda bych se zeptala, když podávám výpověď, zda musím nebo nemusím uvádět důvod výpovědi. Ve vzorech většinou bývá napsáno "bez udání důvodu". Je to možné použít? Dana.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce je v tomto případě poměrně jasný. Důvody musí uvádět zaměstnavatel, zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu. Pokud jde o výpověď dohodou, platí totéž.

Důvod nemusí zaměstnavatel uvádět při výpovědi ve zkušební době
. Zákoník práce ale zakotvuje, že pokud zaměstnanec výslovně trvá na uvedení důvodů, tak je zaměstnavatel povinen důvody uvést.
Je také třeba zdůraznit, že mezi výpovědí dohodou a klasickou výpovědí je rozdíl. Dohoda je prostě dohoda, smlouva, ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem o ukončení pracovního poměru, zatímco výpověď je jednostranný právní akt.