Počet stránek ve webu: 40.205

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Nevím jestli je to pravda, ale slyšel jsem, že mám nárok na volno v zaměstnání v době, když jsem ve výpovědní lhůtě. Je to pravda? Pokud ano, kolik hodin za měsíc mohu nové zaměstnání hledat? Honza.


ODPOVĚĎ:
Zaměstnanci, který u zaměstnavatele končí pracovní poměr, a není důležité, zda dobrovolně či nedobrovolně, tzn. zda z vlastního podnětu nebo z podnětu zaměstnavatele, náleží pracovní volno za účelem vyhledání nového zaměstnání.

Toto pracovní volno musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout po nezbytně nutnou dobu, nejvýše však v rozsahu jednoho půldne v týdnu, a to po dobu, která odpovídá dvouměsíční výpovědní lhůtě. Důležité je to, že se jedná o pracovní volno, které je neplacené, tzn. zaměstnanci, který toto pracovní volno čerpá, nenáleží náhrada mzdy nebo platu. To se však netýká těch zaměstnanců, se kterými byl pracovní poměr ukončen výpovědí nebo dohodou z tzv. organizačních důvodů.

V případě těchto zaměstnanců totiž jde o pracovní volno, které je placené, tzn. pokud čerpají toto pracovní volno za účelem vyhledání nového zaměstnání, musí jim zaměstnavatel za tuto dobu náhradu mzdy poskytovat.