Zaměstnavatel mi vyhrožuje, že pokud nedodělám rozdělaný úkol (který ale zabere více, než jsou ony 2 měsíce výpovědní lhůty), tak mi nevydá zápočtový list. Jak se mohu bránit? Filip

ODPOVĚĎ:
Často se stává, že zaměstnavatelé pří skončení pracovního poměru, nejčastěji ze strany zaměstnance, zaměstnancům hrozí, že v případě, že nedokončí svůj pracovní úkol, budou po nich požadovat např. ušlý zisk nebo náhradu škody, nebo že jim nevydají zápočtový list.

Zaměstnavatel není oprávněn po zaměstnanci vyžadovat dokončení jeho pracovního úkolu, stejně tak nemůže požadovat ušlý zisk za nedokončený pracovní úkol a ani zadržovat zápočtový list zaměstnance.

Naopak zaměstnanec je oprávněn i soudně se domáhat vydání zápočtového listu při skončení pracovního poměru.