Pracují jako dětská sestra u lůžka na poloviční úvazek 12 hodinové směny. V době DPN, tedy dočasné pracovní neschopnosti nám zaměstnavatel proplácí pouze dny, které jsme měli naplánované a to pouze 11,5 hod za směnu. Tudíž, když mám neschopenku 12 dní, a v tu dobu jsem měla naplánované dvě směny, dostanu vyplaceno pouze 23 hod.

Měla jsem zato, že se PN proplácí od 1. dne a každý den trvání. Prosím o Vaše vyjádření. Děkuji s pozdravem Lidmila.

ODPOVĚĎ:
Náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel při pracovní neschopnosti, je skutečně vyplácena jen za dny, na které je rozvržena směna. Ostatní volné dny žádná mzda neuniká, není tedy za ni vyplácena náhrada. Od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí OSSZ nemocenské, které již je vypláceno za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti.