Chtěl bych se Vás zeptat jestli zaměstnavatel má právo nutit zaměstnance v pracovní neschopnosti pokaždé, když potřebuje něco podepsat zvát do práce? Jelikož zaměstnanec požádal zaměstnavatele, aby zaměstnavatel na náklady zaměstnance posílal mu poštou veškeré doklady k podpisu nicméně zaměstnavatel to odmítnul.

Jestli na to zaměstnavatel má právo odmítat, když zaměstnanec je na neschopence. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Norbert.

ODPOVĚĎ:
Obecně platí, že zaměstnanec je povinen od okamžiku vzniku pracovního poměru vykonávat sjednanou práci osobně pro zaměstnavatele a činit tak na určeném místě. Pokud však u zaměstnance nastane taková překážka v práci, kterou právní řád předvídá, je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance po dobu trvání takové překážky a podle situace mu poskytnout i náhradu mzdy.
Takovou zákonem uznanou překážkou je i dočasná pracovní neschopnost. Zaměstnanec není povinen, v případě, že byl uznán dočasně práce neschopným, dostavit se na pracoviště. Pokud jde o podpisy v rámci výkonu práce, měla by na pracovišti existovat zastupitelnost. Pokud jde o podpisy dokumentů, které se týkají pracovního poměru, podpisy počkají do ukončení pracovní neschopnosti.