Pracuji v Odlehčovací službě pro mentálně postižené. Tuto službu poskytujeme formou ambulantní a pobytové. Provozní dobu ambulantní formy máme od pondělí do pátku od 7,30 - 16,00 a pobytovou jen JEDEN VÍKEND V MĚSÍCI od pátku 15.00 do neděle 16.00 nepřetržitě. Ve smlouvě máme uvedeno, že týdenní pracovní doba činí 40 hodin týdně a je rovnoměrně rozvržena.

O víkendu se prostřídají všichni pracovníci (denní a noční 12hodinnové směny), kteří i ten týden před víkendem pracují na denní směně (osmihodinová směna). A po víkendu opět na denní celý týden. Vznikají nám přesčasy, které si vybereme náhradním volnem - NV. NV někteří mají v pátek před pobytem a v pondělí po pobytu. Chtěla jsem se zeptat, jestli to nemá být ošetřeno ve smlouvě, protože nám vzniká pravidelná práce přesčas 1x víkend za měsíc. A ve vstupním lékařském dotazníku je uvedena práce pouze v jednosměnném provozu. v příloze Vám zasílám Pracovní smlouvu a vnitřní předpis, který upravuje práci přesčas. Děkuji za odpověď Bronislava.

ODPOVĚĎ:
Podle § 93 zákoníku práce je možné práci přesčas konat jen výjimečně. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů.
Takto předem stanovená práce přesčas, která navíc zcela pravidelná je v rozporu se zákoníkem práce. Nelze ji proto upravit v pracovní smlouvě.
Zaměstnavatel by měl zajistit dostatek zaměstnanců tak, aby práce přesčas byla konána opravdu jen výjimečně.