Manželka při nástupu na mateřskou dovolenou MD pracovala ve třísměnném provozu. Teď má nastoupit po mateřské zpět, ale provoz se změnil na nepřetržitý, což není schopná stíhat se 3-mi dětmi, protože charakter mé práce je hlavně víkendový. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pracovní smlouva neuvádí výslovně, jak je rozvržena pracovní doba. Podle § 81 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
Je však možné využít § 241 zákoníku práce, který říká, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.