1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Pracuji na zkrácený úvazek, kdy mám stanovenou pracovní dobu od pondělí do pátku od 8.00 do 14.00. Zaměstnavatel mi zdůrazňuje, že jakmile neodejdu z práce přesně ve 14 hodin, ale už třeba ve 14.01, naskočí mi ze zákoníku práce povinná půlhodinová přestávka. Musím ji dokončit ve 14.30, abych nepřišla o 0,5 hodiny z odpracované doby.

Tj. když odejdu třeba ve 14.16, automaticky mi to odečte 0,5 hodiny z již odpracované pracovní doby. Je to, jako bych odešla domů ve 13.30. A chybí mi tak napracovat 0,5 hodiny. Pro mě to znamená odejít další den v 15.00 hod. , abych měla správně odpracováno. Zároveň nesmím přijít do práce dřív než v 8.00, protože se pracovní doba počítá od těch 8.00. Takže když přijdu třeba v 7.45, je to moje věc, do pracovní doby se to nepočítá. Nějak se mi to celé nezdá. Přece člověk nestíhá být vždy přesně striktně u zařízení, kde se u nás čipem ukončuje/začíná pracovní doba. Copak se přestávka může odečíst z pracovní doby? Děkuji za odpověď, Regina.

ODPOVĚĎ:
Podle § 88 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut.
Podle odstavce 3 téhož ustanovení platí, že přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
Je tedy skutečně třeba dodržet pracovní dobu přesně 6 hodin, aby nezačala nabíhat přestávka na jídlo a oddech, která není započítávána do pracovní doby, a to podle § 88 odst. 4 zákoníku práce.