Pracuji v nepřetržitém 12 h. provozu, kde jsou služby rozepisovány na tzv. krátký a dlouhý týden. Pro prosinec 2019 je stanoveno odpracovat směny ve dnech: 1. , 4. , 5. , 9. , 10. , 13. , 14. , 15. , 18. , 19. , 23. , 24. , 27. , 28. a 29.12.2019  (v ostatních dnech je stanoveno volno).

Zaměstnavatel stanovil od 23.12. do 1.1.2020 včetně, celozávodní dovolenou a  oznámil, že neodpracováním směny ve svátek dne 24.12. (u kolegy se jedná o 25. a 26.12.) musím (e) čerpat dovolenou. S ohledem na znění § 219, odst. 2, 1 věty ZP se mi (nám) jeví, že oznámení zaměstnavatele je chybné a v rozporu se zněním ZP. Rovněž se mi jeví, že je i chybné oznámení zaměstnavatele, že za odpadlou neodpracovanou směnu dne 1.1.2020 z důvodu svátku, musím čerpat dovolenou. Potřebujeme si ověřit, že náš výklad je správný. Pokud ano, doporučte prosím, jak máme dále postupovat, pokud nám zaměstnavatel dovolenou den (dny) strhne. Předem děkuji.

ODPOVĚĎ:
Správně uvádíte, že podle § 219 odst. 2 zákoníku práce platí, že připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené.
Jestliže na den, na který byla zaměstnanci určena směna připadane svátek, a není-li u zaměstnavatele běžná práce ve svátek, zaměstnanec nepracuje a není možné nařídit mu dovolenou. Je mu vyplacena náhrada mzdy.
V případě, že zaměstnavatel tento postup porušuje, je vhodné v první řadě zaměstnavatele upozornit na chybný postup a následně se obrátit na místně příslušný inspektorát práce.