Pracuji v dílně, zaměstnavatel nám na pracoviště namontoval průmyslové kamery. Má na toto právo? Vadí nám, že jsme celých 7,5 hodin pod dohledem a že jsme natáčeni. Michaela.

ODPOVĚĎ:
Instalace kamer je poměrně zásadní zásah do soukromí pracovníka. Podle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti pouze ze závažného důvodu, který spočívá ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele.
Takovouto podmínku splňuje například pracoviště, kterým je operační sál v nemocnici, případně rizikové pracoviště v jaderné elektrárně, tiskárna cenin apod.. Obecně ale platí, že případů, kdy tato podmínka bude splněna, je velmi málo a tudíž se dá říci, že zaměstnavatel v zásadě instalovat kamerový systém na pracovišti nesmí. Pokud se tedy zaměstnanec domnívá, že zaměstnavatel instaloval kamerový systém neoprávněně, měl by se obrátit na úřad inspekce práce.
Pokud zaměstnavatel dokonce pořizuje záznam z kamerového systému a uchovává jej, měl by zaměstnanec kontaktovat Úřad na ochranu osobních údajů.