Majitel našeho obchodu prohlížel odeslané emaily z mého firemního emailového účtu. Nejsem si jistá, jestli tím neporušil nějaký zákon. Gabriela

ODPOVĚĎ:

Ne, neporušil. V tomto případě je nutné si uvědomit, že zaměstnanec vždy koná práci na odpovědnost zaměstnavatele.

Nebylo by tudíž příliš legitimní, pokud by zaměstnavatel neměl možnost kontrolovat, jaké pracovní e-maily zaměstnanci z firemního e-mailu odesílají.

Zákoník práce v tomto směru přímo stanoví, že zaměstnanec nesmí využívat telekomunikační zařízení zaměstnavatele, případně jeho výpočetní techniku, bez souhlasu zaměstnavatele ke svým osobním potřebám. Zaměstnavatel má právo dodržování tohoto zákazu kontrolovat.