Nevyužívám přestávky na jídlo, tak jsem chtěla, aby mi zaměstnavatel dovolit odejít dříve, což zamítl. Má právo tuto mou prosbu odmítnout? Alice.

ODPOVĚĎ:
Přestávka v práci na jídlo a oddech plní významnou funkci z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví připráci. Zaměstnanec se má během této přestávky regenerovat, má načerpat nové pracovní síly. Zákoník práce přímo stanoví, že minimální doba přestávky na jídlo a oddech musí trvat po dobu alespoň 30 minut. Není vyloučeno, aby zaměstnavatel tuto dobu samozřejmě prodloužil.
Zaměstnanec je povinen tuto přestávku vyčerpat. A pokud se z nějakého osobního důvodu rozhodne, že ji nebude čerpat v plné délce, samozřejmě to neznamená, že by mohl odejít z práce dříve.
Pokud tak bez souhlasu zaměstnavatele učiní, paradoxně se vystavuje riziku postihu z porušení pracovní kázně, případně také jinému riziku postihu z porušení pracovně právních předpisů.