Ze dne 31.12.2021 jsem byla v práci do 3:00 hodiny ranní (to už bylo 1.1.2022). Odešla jsem a přišla jsem zase v 6:40 1.1.2022, takže jsem nepracovala tak tři hodiny. Bohužel hodiny se mi započítali do minulého měsíce tedy do prosince 2021 a ne do ledna 2022. Prosincový výkaz jsem měla podepsaný a nevšimla jsem si toho, prý to bralo jen jako přestávku.

Je tedy možné mít svátek proplacený? Protože jsem ve svátek odpracovala ale nemohu ho dostat zaplacený protože se ty hodiny prý přesunuli do 31. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, jak byly fakticky rozepsány směny, nikoli na tom, jak to chápe účetní systém. Pokud v rámci jedné směny byly odpracovány 3 hodiny ve svátek a celá další směna také ve svátek, náleží příplatek za práci ve svátek za obě směny - za tři hodiny a za celou směnu.
Podle ustanovení § 141 odst. 2 zákoníku práce platí, že mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje.
Práci ve svátek proto nelze započítat k předchozímu dni.