Počet stránek ve webu: 42.413

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pracovní poměr byl uzavírán opakovaně od roku 2016 do současnosti na dobu určitou, vždy od 1. ledna do konce roku. Nyní byla uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru z důvodu snížení stavu zaměstnanců - výslovně v dohodě uvedeno. Jde mi o to jak se počítají odpracované roky pro výši odstupného.

Pracovní poměr je teoreticky nepřetržitý, i když smlouvy jsou vždy na rok. Jsem si vědoma i toho, že již v roce 2019 a v roce 2020 byla smlouva na dobu určitou podepsána protiprávně, ale že je platná. Jde mi o to kolikanásobek měsíčního výdělku by mělo činit odstupné.

 

ODPOVĚĎ:
Podle § 67 odst. 1 zákoníku práce platí, že za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
Pro výpočet odstupného by se mělo postupovat podle pravidel uvedených v zákoníku práce:
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.