Žijem, pracujem a študujem v Prahe. Počas vyhlásenia núdzového stavu ohľadne koronaviru COVID-19 som ale bola na Slovenku na nemocenskej. Tá mi skončila 30.3. Nemám prechodný a ani TP v Prahe, takže cez hranice momentálne neprejdem a čakám na najbližšiu výnimku až nejakú udelia.

Problém je, že v práci (pracujem v advokátnej kancelárii) mi povedali, že mám prísť okamžite a kým nebudem v ČR, tak mi mzdu platiť nebudú, ako dôvod uviedli prekážku na mojej strane. No to, že tu som nie je môj nápad a ja uzatvorenie hraníc nijako neovplyvním. Môžu to teda použiť ako dôvod v tejto situácii alebo nie? Ako prípadne postupovať? Ďakujem pekne, Janka.

ODPOVĚĎ:
Doporučuji obrátit se na ministerstvo vnitra slovenské i české. Dle mého názoru, pokud se prokážete pracovní smlouvou a nájemní smlouvou, měli by Vás pustit na území České republiky. Je však třeba počítat s tím, že po příjezdu budete v karanténě.
Pokud Vám vjezd nebude povolen, skutečně se nejedná o překážku, která by byla zaviněna zaměstnavatelem, jde o překážku na straně zaměstnance, kterou je zaměstnavatel povinen uznat, nicméně právní předpisy s ní nespojují náhradu mzdy.