Pracuji v nadnárodní společnosti na administrativní pozici. Koncem loňského roku 2019 proběhlo jednání mezi odbory a firmou o navýšení mezd. Výsledkem je Kolektivní smlouva, kde je stanoveno, že každý zaměstnanec dostane konkrétní částku do základní mzdy a další do osobního ohodnocení.

Později nám ale bylo sděleno nadřízeným, že částku do základní mzdy nedostane každý v plné výši, ale jen takovou, kterou nám on určí. Ti kteří pracují u firmy nejdéle dostanou nejméně - ve výsledku o více jak třetinu méně, než je stanoveno v Kolektivní smlouvě. Ostatní pracovníci naopak více, než je stanovená částka. Jelikož patřím do té skupiny nejdéle pracujících se mně tento postup nelíbí - nevidím pak smysl ve významu Kolektivní smlouvy a jednání o ní, když je pak vše úplně jinak. Nebylo toto poprvé, úplně stejně to probíhalo při navyšování před rokem (1/2019). V kolektivní smlouvě není žádná klauzule o navýšení na určitých pozicích, a ani žádná výtka k výkonu mé práce nebyla. Nevím, zdali na to má přímý nadřízený nebo jako firma právo, a jak se proti tomuto můžeme bránit? Děkuji za odpověď Karel.

ODPOVĚĎ:
Domáhat se plnění Kolektivní smlouvy mohou jak odbory, tak jednotliví zaměstnanci. Podle § 25 zákoníku práce je kolektivní smlouva závazná pro její smluvní strany. Práva, která vznikla z kolektivní smlouvy jednotlivým zaměstnancům, se uplatňují a uspokojují jako ostatní práva zaměstnanců z pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.
Rozhodnutí zaměstnavatele lze tedy napadnout žalobou.
Je také možné, že tento postup zaměstnavatele znamená nerovnost v odměňování, resp. jedná se o diskriminační jednání, které je možné řešit prostředníctvím místně příslušnbého inspektorátu práce.
Záleží však na konkrétním znění kolektivní smlouvy, zda neobsahuje nějaké ustanovení, které by popsaný postup zaměstnavatele umožňovalo.