Prosím o radu ohledně pracovní doby, která zasahuje do nočních hodin.   Vyšly jsme zaměstnankyním vstříc, aby mohly odpoledne dříve domů za dětmi, aniž by musely žádat o zkrácenou pracovní dobu. Povolili jsme jim tedy práci od 4 hodin ráno. Jenže se na tento čas vztahuje noční příplatek. Dá se to vyřešit nějakou dohodou nebo jinou formulací pracovní doby?

V nejhorším bychom museli nařídit, aby tedy chodily až od 6 hodin nebo si zkrátily pracovní dobu - což by se jim nelíbilo. Šlo by například ustanovit, že musí pracovat v čase od 6:00 do 12:00 a zbylé hodiny mohou mít v pružné pracovní době? Pokud se tedy při pružné pracovní době nebere ohled na noční čas. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Viola.

ODPOVĚĎ:
Stanovení pružné pracovní doby nic nemění na povinnostech zaměstnavatele k zaměstnancům pracujícím v noci, včetně příplatků za práci v noci. Proto obvykle zaměstnavatelé stanoví, že v rámci pružné pracovní doby je pevná část od - do a pružnou část je možno vykonávat v hodinách od - do.
Pokud to takto stanovené není, není možné se dohodnout se zaměstnancem, že mu např. nebudou vypláceny příplatky, neboť by se tak zaměstnanec vzdal svých práv.