Pracuji jako vychovatelka v dětském domově. V domově máme služební auto. Je to sponzorský dar – Mercedes pro celkem 9 lidí včetně řidiče. Vyjížděla jsem z parkoviště u domova, musela jsem couvat úzkým chodníkem, jinak není možné z parkoviště vyjet a narazila jsem do lampy. Na nárazníku auta se vytvořila asi 6 cm dlouhá puklinka. Oznámila jsem to p. řediteli. Řekl mi, že se na to podívá a uhradím škodu.

Asi po týdnu mi řekl, že na to zapomněl, ale že to platí, že dá auto do servisu a škodu uhradím. Do dnešního dne se mnou nic k nehodě nesepsal, poškození nenafotil. Může mi dát k úhradě celý nový nárazník? Nemám jistotu, zda jsem poškození nárazníku způsobila jenom já.   Auto se nekontroluje pravidelně, ani po jednotlivých jízdách. Škoda se nezapsala a nenafotila. Jsem povinna zaplatit celou škodu, kterou najdou na nárazníku v servisu? Děkuji a zdravím, Venuše.

ODPOVĚĎ:
Jste povinna uhradit škodu, kterou jste způsobila. Jestliže nedošlo k fotodokumentaci škody, můžete rozporovat, že daná škoda nebyla způsobena jen Vámi.
V případě, že byla škoda způsobena z nedbalosti (což odpovídá Vašemu případu), platí:
Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu.