Pracuji ve velké firmě, která má na učetnictví najatou firmu Harnol. Tato firma má od března 2019 novou účetní, pod kterou spadá naše firma. Účetní výplatnice pletla, měla v nich chaos a většinou je posílala na dvakrát vadnou a pak opravu. Ale ani ta oprava nebyla dobře, na emaily neodpovídala a nedalo nic nijak řešit.

03/2019 jsem si snížila úvazek a zároveň jsem podepsala v naší firmě další úvazek na jinou pozici. Popletená účetní dělala ještě další zmatky na výplatnicích. Chyby jsem nahlašovala ihned té účetní, ale ta měla pouze email a na ten nereagovala. 06/2019 jsem se spojila konečně s někým z Harnolu a prý ta naše účetní už u nich nepracuje a že se postupně podívají, kde mám problém. 25.7.2019 mi přišlo vyjádření. Ano chyby tam jsou a jaké: tam kde se účetní přecvakla v penězích, tak mi nyní z budoucí výplaty strhnou a tam kde naopak se nedocvakla a poslala méně neboť na jedné smlouvě mám vyšší plat a ona počítala obě výplaty z platu z první smlouvy té nižší, takže mi to naopak dorovnají. Bylo mi sděleno toto:
"Při kontrole jednotlivých pracovních poměrů jsem si všimla, že v měsících 03-06/2019 jste měla uplatněno zvýhodnění na děti u obou pracovních poměrů. To znamená, že jste v jednom měsíci obdržela zvýhodnění dvakrát. Abyste nemusela na konci roku přeplatek vracet jednou vysokou částkou, zrušila bych Vám uplatňované zvýhodnění po dobu 4 měsíců."
A já bych se chtěla zeptat: 04/2019, když mi přišla první dvojitá výplatnice nahlašovala jsem mému managerovi, že mám na jedné výplatnici daňové bonusy na děti a na druhé výplatnici také nějaké bonusy vysoké. Sice to nejsou děti, ale je to vysoká částka. On to nahlásil na personální oddělení a asi i dále, mě bylo pak sděleno, že je to takto v pořádku. Nyní, kdy jsem v květnu 2019 podala výpověd na první úvazek a nechala si jen jeden a časem se vypracovala na více hodin než jen 15 hod. /týdně mi oznamují, že se mi nebudou výplácet měsíčně bonusy na děti, na které mám právo. Jsem matka samoživitelka, mám tři děti a nemohu si dovolit pracovat na tak malý úvazek a ještě neuplatňovat daňové zvýhodnění na děti.   Já jsem chybu účetní nahlásila a nyní mám platit za chybu někoho jiného? Opravdu na to mají právo? Aby mi na 4 měsíce odebrali daňové zvýhodnění - bonusy na děti a poplatníka a nebo abych doplatila 20.000 Kč.   Měla by nést odpovědnost ta účetní firma, co zaměstnávala někoho, kdo to evidentně neuměl. Přišli na to ale pozdě a za její chyby mají platit jiní. Prosím o zřetelnou odpověď na co mám právo a jak toto mohu vyřešit. Zajímalo by mě, zda mám právo i na nemajetkovou újmu za stres, který kolem této věci prožívám.   S pozdravem Jaromíra

ODPOVĚĎ:
Pokud byly čerpány slevy na dani vícekrát (neoprávněně), jejich vrácení je nezbytné, i když chyba vznikla na straně účetní, a to tak, že několik měsíců nebudou vypláceny nebo by na konci účetního období došlo k vyrovnání na daňovém přiznání, neboť finanční úřad neřeší, kdo chybu zavinil.
Samozřejmě by bylo možné podat občanskoprávní žalobu na náhradu nemajetkové újmy, ale předpoklad úspěchu takové žaloby je minimální.