1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Potřebuji se poradit ve spojitosti s přiřazováním pracovních odpovědností. Pracuji v jedné firmě jako technolog obrábění. Smlouvu mám uzavřenou na pracovní pozici technolog obrábění. Zaměstnavatel mi teď ale začíná přidávat odpovědnosti a projekty z jiného odvětví technologie. Jedná s o odvětví elektro. Nejde o to, že bych to znalostmi nezvládnul.

Jde mi spíše o to, zda tyto přidělené práce musím vykonávat, když mi zaměstnavatel neupravil smlouvu, nepřidal peníze a nic podobného. Ve výsledku ale nejde ani o peníze, spíše o čas, stres a podobně, který si projekty vezmou. Mohu tedy tyto projekty a odpovědnosti odmítnout? Může mi vůbec zaměstnavatel tyto povinnosti nařídit? Potřebuji vědět, jak se k tomu postavit a případně se obrátit i na tento článek. Děkuji za informaci.

ODPOVĚĎ:
Podle § 38 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Tomu odpovídá povinnost zaměstnance uvedená v § 38 odst. 1 písm. b) zákoníku práce podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy.
Podstatnou náležitostí pracovní smlouvy je i druh vykonávané práce. Ten je ve smlouvě uveden právě proto, aby nebylo možné zaměstnanci přidělovat jakoukoli práci.
Zaměstnanec proto může odmítnout vykonávat práci, která neodpovídá druhu práce uvedenému ve smlouvě.