Počet stránek ve webu: 43.318

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pracuji ve větší firmě, kde jsou zřízena 2 pracovní místa se stejným názvem „Požární technik“ již 30 let. Každé pracovní místo má však v popise pracovního místa jinou činnost. Pracujeme tu 2 ženy. Požární technička č. 1 (já)
- řeší požární ochranu ve válcovnách, rourovnách, ocelárně a koksovně.

Požární technička č. 2
- řeší požární ochranu v energetice a na slévárně.
- řeší veškerou administrativu celého oddělení, takže v podstatě dělá sekretářku a sedí na sekretariátu
Požární technička č. 2 je na nemocenské a poté odejde do důchodu. Můj zaměstnavatel si už vyhlíží náhradu a chce přijmout muže. Tvrdí, že se jedná o stejnou pracovní pozici a chce, abych si převzala sekretariát a také se fyzicky přesadila na toto místo ze svojí kanceláře. Pro muže je prý nedůstojné, aby vedl sekretariát. Já ve svém popise pracovního místa nemám administrativu, pouze technické činnosti spojené s prací technika PO. Moje otázka zní: Musím s tímto rozhodnutím souhlasit a vzít administrativní práci a jít si sednout na sekretariát a nebo se mohu nějak bránit? Nechci nic měnit.

 

ODPOVĚĎ:
Podle § 38 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je od vzniku pracovního poměru zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě jako druh práce "požární technik" a náplň práce odpovídá tomuto druhu práce, nemůže Vám začít zaměstnavatel přidělovat práci jiného druhu bez Vašeho souhlasu. Znamenalo by to změnu pracovní smlouvy, která je dvoustranným právním úkonem a jeho jednostranná změna není možná.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.