Stal se mně v práci pracovní úraz a mám trvalé následky. Zaměstnavatel mi nabídl místo, na které nechci nastoupit. Pracovala jsem jako sestra u tělesně a mentálně postižených a jelikož mám poškozenou ruku, bojím se o své zdraví a chci ze sociálních služeb úplně odejít. Pokud to místo odmítnu, mám nárok na 12 měsíční odstupné a na rentu? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle § 41 odst. 1 písm. a) zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.
Ustanovení § 41 odst. 3 téhož zákona říká, že není-li možné dosáhnout účelu převedení převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.
Pokud místo odmítnete, bude nutné se buď dohodnout se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou, nebo dát výpověď a nárok na odstupné nevznikne.
Vliv na vyplácení renty však způsob ukončení pracovního poměru nemá.