Od srpna 2019, má zaměstnanec 2 pracovní smlouvy u jedné firmy, jedna na 80% - na dobu určitou ukončena k 30.5.2020, neprodloužena, ukončena. Druhá na 20% - doba neurčitá. Podaná výpověď k 31.5.2020, a konec druhého poměru k 31.7.2020. Od 1.6. tedy trvá PP pouze na 20%, - nařízená docházka od 10:00-12:06, denně - záměr.

Nemožná jakákoli domluva o jinou docházku. Ve firmě se provádí výzkum, vědecké pracoviště. V případě, že je nutné zůstat v práci déle, musí si poté zažádat o náhradní volno za přesčas, vybrání určuje nadřízený, záměrně vše komplikuje. Nadřízený jinak spolupracuje s muži a jinak s ženami. Viditelný mobbing (firma s vědeckými pracovníky). Od 2.5.2020 podaná žádost o dovolenou - 17.7.-31.7. - vybrání dovolené k ukončení PP. Nadřízený oddaloval podpis dovolené, záměrně a nyní, po podání výpovědi, již odmítá dovolenou povolit. Ano, musel by dovolenou proplatit. Bohužel, má zaměstnanec zaplacenou zahraniční dovolenou a chce si dovolenou vybrat a to i v případě, kdyby měl zůstat doma. Zaměstnanec je pod velkým psychickým tlakem a ve stresu díky chování nadřízeného. Je z této situace nějaká cesta, aby si mohl zaměstnanec vybrat dovolenou v požadovaném termínu? Je možné žádat o jinou docházku do zaměstnaní a ne na 1,5h denně? Zaměstnanec je svobodný, bezdětný. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle zákoníku práce rozvrhuje pracovní dobu zaměstnavatel. podle § 81 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
Podle § 217 odst. 1 zákoníku práce i dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.
Ve Vámi popsaném případě tedy vše závisí na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, podat žádost je možné, ale nelze se změny domáhat.