Jsme PO s 7 zaměstnanci. Nyní máme zavřenou prodejnu kvůli epidemii koronaviru maloobchod. Je možné nyní uplatnit krizové znění §209 Zákoníku práce a vydanou vnitřní směrnicí vyplatit po celou dobu zákazu prodeje 60% mzdy?

ODPOVĚĎ:
Podle názoru MPSV dojde-li k uzavření pracoviště nebo omezení jeho provozu na určitý čas ve vazbě na výše zmíněné usnesení, v důsledku čehož zaměstnavatel zaměstnanci nebude přidělovat práci, jedná se o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu § 208 zákoníku práce, po dobu jejíhož trvání zaměstnanci náleží náhrada mzdy/platu ve výši jeho průměrného výdělku.
Bližší informace naleznete zde:
https://www.mpsv.cz/informace-ke-koronaviru#Pracovnepravni souvislosti