V práci používám pracovní oblečení, které je k výkonu práce nezbytné. Chystám se dát výpověď (řádnou dvouměsíční, ne dohoda nebo zkušební doba) a zaměstnavatel řekl, že mi veškeré oblečení dá k finanční náhradě. Má na to právo? Popř. na celou hodnotu, nebo pouze poměrnou částku? Nebo se s ním lze vypořádat, že mu oblečení (nošené) vrátím a je toto povinen přijmout? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Tuto situaci žádný právní předpis neupravuje, upravuje pouze oblečení v rámci ochranných pomůcek, které je zaměstnavatel povinen přidělovat bezplatně. Pokud se jedná o firemní oblečení, je důležité, jak je odchod zaměstnance upraven ve vnitřních předpisech.
Obecně je možné říct, že záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, zaměstnavatel nošené oblečení nemusí přijmout zpět.