V naší firmě neustále řeší nepořádek v jídelně. Dnes (12.12.2019) se nám na nástěnce objevilo toto upozornění. Viz příloha. Může mi zaměstnavatel toto nařídit a ještě mi strhnout peníze za něco, co neudělám v době kdy mě vlastně neplatí? Děkuji za odpověď Agáta.

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel smí zaměstnanci přidělovat práci pouze podle jeho pracovní smlouvy a v pracovní době. Přidělovat práci mimo pracovní smlouvu a navíc mimo pracovní dobu je nemožné.
Podle § 346b odst. 1 zákoníku práce zaměstnavatel nesmí zaměstnanci za porušení povinnosti vyplývající mu ze základního pracovněprávního vztahu ukládat peněžní postihy ani je od něho požadovat. Tím spíše nesmí peněžní postihy ukládat za nesplnění úkolu uloženého v rozporu správními předpisy.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Povinnost zaměstnance úklidu kuchyňky u pracoviště mimo pracovní dobu - může to zaměstnavatel přikázat?