Rád bych se zeptal, kdo nesmí vykonávat přesčasovou práci? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce výslovně zakazuje přesčasovou práci těhotných žen. Jedná se o zákaz absolutní, tedy ji nelze zaměstnat prací přesčas ani tehdy, pokud by s tím ona eventuálně souhlasila.

Další absolutní zákaz platí například pro zaměstnance, kteří jsou mladší než 18 let. Pokud zaměstnavatel porušuje tento zákaz práce přesčas, dopouští se porušení pracovně právních předpisů a může být z tohoto důvodu pokutován ze strany úřadu inspekce práce.

Dále platí také to, že zaměstnanci a zaměstnankyně, tzn. jak ženy, tak i muži, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, mohou přesčasovou práci konat pouze se svým souhlasem, tzn. zaměstnavatel jim nikdy přesčasovou práci nemůže nařídit, aniž by s tím oni souhlasili.