Chtěl bych se zeptat, jestli má ze zákona nový zaměstnavatel právo po mě vyžadovat dodání výpisu z rejstříku trestů. Děkuji za odpověď. Marcel

ODPOVĚĎ:

Má a nemá: podle platného zákoníku práce již zaměstnavatel nemůže požadovat žádný doklad týkající se trestní bezúhonnosti zaměstnance, a to ani v případě, že se jedná o pouhého žadatele o zaměstnání jako takové.

Avšak i z tohoto ustanovení je výjimka. Ta výjimka se vztahuje k případům, kdy povaha funkce, pracovního zařazení, na které by měl zaměstnanec nastoupit, vyžaduje zjištění podrobnějších okolností.

Tzn. že například zaměstnanec agentury, která bude zabezpečovat nějaký objekt, by měl být trestně bezúhonný. Nebo to může nastat v případě, kdy to přímo předepisuje platná pravní úprava.