Chtěl bych se zeptat ohledně tvůrčího volna pro akademické pracovníky. Jak se mění nárok na dovolenou v případě půlročního tvůrčího volna? Zaměstnanec by v průběhu volna měl dostávat mzdu. jedná se o kompletní mzdu tak, jak byla vyplácená před tvůrčím volnem, nebo může mzda být krácena (například o osobní ohodnocení)? Děkuji Lubomír.

ODPOVĚĎ:
Ustanovení § 76 zákona o vysokých školách uvádí, že po dobu tvůrčího volna náleží akademickému pracovníku mzda. Žádné ustanovení neuvádí, že by mzda měla být krácena. Mzda je však stanovena smluvně. Bude proto záležet na vnitřním předpisu zaměstnavatele a na dohodě mezi zaměstnavatelem a akademickým pracovníkem.