Potřeboval bych vědět jak se počítá náhrada za nevybranou dovolenou. O co mi jde, v roce 2020 jsem nevybral 11 dní dovolené, kterou mi zaměstnavatel převedl do roku 2021. V roce 2021 jsem 9 dní vybral, vzhledem k onemocnění mi vznikl za rok 2021 nárok na 16,5 dne. Od srpna 2021 jsem byl na nemocenské až do teď, kdy mne od 1.10.2022 převedli do inval. důchodu a skončil pracovní poměr.

Jak se bude počítat ta náhrada? Nechtěl bych to nechat propadnout. Za poslední odpracované rozhodné období 4-5-6měsíc 2021, pro všechny dny nebo roční průměr hodinové náhrady z roku 2020 a z roku 2021? Do kdy má být náhrada vyplacena, pracovní poměr mi skončil 30.9.2022 a měl jsem dojem, že by to mělo být vyřízeno ke dni ukončení. Můj zaměstnavatel se k tomu nemá, aby to řešil a dle mzdových. pravidel spočítal.

ODPOVĚĎ:
Právo na náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou máte v případě skončení pracovního poměru. Výše náhrady za nevyčerpanou dovolenou náleží ve výši průměrného výdělku. Rozhodným obdobím po skončení pracovního poměru je poslední kalendářní čtvrtletí, tedy červenec až září 2022. Protože jste v tomto období vůbec nepracoval z důvodů nemocenské, tak se pro výpočet průměrného výdělku použije tzv. pravděpodobný výdělek, jde o mzdy, kterou byste zřejmě dosáhl na Vaší pracovní pozici, pokud byste nebyl na nemocenské. Peníze by Vám měl zaměstnavatl vyplatit ke dni skončení pracovního poměru, nejpozději však v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru, tedy v den, kdy zaměstnavatel běžně posílá výplaty za měsíc září.