1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hlas)

Pracuji pátým rokem (2017-2022) jako zaměstnanec společnosti, u které jsem od 18.5.2021 bohužel dosud na neschopence s předpokladem konce marodování během následujících dvou měsíců Do 18.5.2021 jsem v minulém roce nečerpal žádnou dovolenou. Do konce roku 2021 vznikl nárok na dovolenou, která dle pracovní smlouvy činí za standartních podmínek řádně 4 týdny.

Pokud ale k 31.5. nebo 31.6. 2022 dojde k ukončení pracovního poměru dohodou, má zaměstnavatel celou nečerpanou dovolenou za rok 2021 z důvodu nemoci právo pokrátit o kolik dnů přesně? Loňskou dovolenou nemám zájem vybírat, dejte prosím současně vědět, zda se o proplacení loňské dovolené nutně písemně žádá nebo bude proplacena automaticky po ukončení pracovního poměru? Děkuji. Benjamín.

ODPOVĚĎ:
Dovolená se od roku 2021 počítá na hodiny. Nedochází také ke krácení dovolené, ale při dlouhodobé pracovní neschopnosti se vypočítá nárok v nižší výši. Podle dřívějšího znění také nebyla pracovní neschopnost považována za výkon práce, podle současného částečně ano.
Podle § 216 odst. 2 písm. a) zákoníku práce platí, že Jen do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby nebo dvacetinásobku kratší týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce z důvodu dočasné pracovní neschopnosti. Konkrétní výpočet tedy může provést pouze mzdová účetní se znalostí počtu zameškaných směn.
O proplacení nevyčerpané dovolené při ukončení pracovního poměru není třeba žádat, je proplácena automaticky.