Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Může v současné situaci, ve které se nachází celá země (koronavirus), nařídit firma tzv celozávodní dovolenou? Jedná se v tomto případě o obchod, obchodní dům. Nařizují 14 dní. Moc vám děkuji za odpověď, je to opravdu dost důležité. Robert.

ODPOVĚĎ:
Podle zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel. Má tuto kompetenci i v době koronavirové krize. Musí však dodržet všechny podmínky, které pro určení dovolené stanoví § 217 odst. 1 zákoníku práce, podle něhož platí, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.