1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (1 hlas)

V květnu 2022 jsem se zaměstnavatelem uzavřela výpověď dohodou (ve které je uvedeno, že výpověď je na podnět zaměstnance), a pracovní poměr mi končí k 30.6.2022. Od 1.7. jsem se chtěla prozatím nahlásit na ÚP. Bohužel jsem měla vážnější úraz a od 7.6. jsem v pracovní neschopnosti, a ta bude trvat minimálně do konce července. Jde mi o to jak je to s ochranou lhůtou?

Pokud mě tedy například uschopní od 1.8., ukončí se mi tím i pracovní poměr který se o tu dobu neschopenky prodlužuje? A já se 2.8. nahlásím na ÚP.   Nebo je to nějak jinak? Někde jsem četla že pokud dá výpověď zaměstnavatel, musí si zaměstnanec dobu kdy marodil nadělat. Což mě trochu zmátlo a byl by to pro mne i problém protože do té firmy už nemohu dojíždět. Ale když je to dohodou nebo ze strany zaměstnance, pracovní poměr se prodlužuje pouze o dobu trvání neschopenky? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Výpověď dohodu právní předpisy neznají. Jde buď o výpověď (ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele), nebo o dohodu o ukončení pracovního poměru. Jedná-li se o výpověď ze strany zaměstnance nebo o dohodu, pracovní poměr skončí buď uplynutí výpovědní doby nebo dnem uvedeným v dohodě. O pracovní neschopnost se v těchto případech pracovní poměr neprodlužuje. Pracovní poměr skončí k 30.6., ale dál poběží nemocenská. Na ÚP je možné se registrovat až po skončení pracovní neschopnosti.