Zakoupil jsem podíl 4/20 pozemku, kterého jsem taktéž spolumajitelem. Dověděl jsem se, že platí nový zákon, kdy měl prodávající nabídnout i třetímu spolumajiteli pozemek k odkoupení. Protože tak neučinil ptám se, co jemu popř. mě hrozí. Může po mě svůj nárok na podíl požadovat a pokud ano, jakým způsobem.

Nebo co jiného v takových případech opominutí hrozí? Co když se mi vůbec z tohoto důvodu neozve, je nějaká promlčecí doba? Děkuji Vám za Vaši radu a upřesnění. S pozdravem Luděk

ODPOVĚĎ:
Zákonem č. 460/2016 Sb. , který změnil zákon 89/2012 Sb. , občanský zákoník,   se od 1.1.2018 opětovně zavedlo předkupní právo. Pokud tedy nebyl podíl, který jste zakoupil, nabídnut před jeho prodejem ostatním spoluvlastníkům, uplatní se tzv. rozvazovací podmínka dle § 2145 obč. zákoníku, dle kterého: "Věděl-li koupěchtivý o  předkupním právu nebo musel-li o  něm vědět, platí, že smlouva je uzavřena s rozvazovací podmínkou uplatnění předkupního práva."  Vzhledem k tomu, že je předkupní právo v tomto případě zakotveno zákonem, tak jste o předkupní právu vědět musel, proto uplatněním předkupního práva třetím spoluvlastníkem (předkupníkem) zanikne kupní smlouva. Právo na uplatnění předkupního práva se však promlčuje v obecné tříleté promlčecí lhůtě, která počíná běžet od okamžiku, kdy se předkupník dozví o porušení nabídkové povinnosti.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Promlčení možnosti napadení kupní smlouvy při nenabídnutí podílu bytu, domu, nemovitosti spolumajiteli, spolumajitelům
  • Do kdy je možné napadnout kupní smlouvu při opomeutí nabídnutí podílu nemovitosti ostatním spoluvlastníkům, spolumajitelům?